JOHNLOCK CHALLENGE 2016

Co je JOHNLOCK CHALLENGE 2016?

 • Výzva autorům –  řetězová reakce psaní na přání. Autor napíše jednorázovku na přání a vybere si dalšího autora, kterému dá téma ke zpracování. Pokud se autorovi téma z nějakého důvod vyloženě příčí, může si vybrat z témat čtenářských.
 • Seznam autorů a témat je níže.

 


Seznam povídek

SalazaretJen pár slov – Špatné rozhodnutí

Hanetka  – AO3 – Dedukce nebo urážka?

Patoložka – PatoložkaNepochybně

Kalamity JaneLepidlo života – Příliš pozdě

SarkaS AO3, Bez-hranic – Co se plíží v tmách

Miamam – Johnlock positive – Případ bez konce

Dee –  (N)everland – Hra na schovávanou

Tyra HawkingTremendum – Kvůli tobě, pro tebe

Kaspar – Medování – Dotek

 

MIMO VÝZVU

KratulaJeden den Johna Hamishe


 

Seznam témat (Neškrtnutá témata jsou volně k užití. Budeme rádi za zpětný odkaz na povídku vypracovanou podle některého ze zadání)

 1. Sherlockovi přijde poštou obálka a v ní najde svazek dopisů, každý s podpisem „John“. Dopisy nesou dataci v rozptylu několika let a jako oslovení je vždy použito jen „Ahoj zlato“. Když je Sherlock postrčený zvědavostí začne nejprve zběžně prolistovávat a pročítat, zjistí, že se v nich nacházejí zmínky převážně z doby, kdy byl John nasazen v Afgánistánu, a několik dopisů je z doby těsně předtím. Sherlock, vždy lačný po nových informacích a souvislostech, si uvědomí, že v rukou drží pravý poklad – klíčovou dírku do Johnovy zastřené minulosti, o které sám nikdy moc nemluví, a pokud už ano, tak jen velice neochotně, mlhavě a stroze. Jak Sherlock s takovým pokladem naloží? Bude pátrat, kdo zásilku poslal a proč? A pokud ano, zjistí to? Řekne o ní Johnovi? A pokud ano, tak kdy – hned, nebo až si všechno přečte a promyslí? Co se o Johnovi dozví? A co se dozví o sobě? Ovlivní obsah dopisů nějak jejich vzájemný vztah? Prosím bez Mary. Jinak zasazení děje příběhu do časové linie nechávám zcela na autorovi. :-)
  (Varianta 2: John odjede za Harry na návštěvu. Sherlockovi přijde pohled nebo dopis s krátkou, poměrně důvěrně laděnou zprávou od Johna. Ta mu evidentně nepatří (nebo si to aspoň myslí) a moc jí nerozumí. Týden, na který John odjel, uplynul a John se nevrátil. Sherlock napíše Johnovi sms, s dotazem, kde je a co měl ten lístek znamenat, ale John neodpoví. Mobil mu nezvedá. Sherlock volá Harry, ale od ní se dozví, že už jsou to dva dny, co John odjel zpět do Londýna)
 2. Sherlock a John už mají vyřešené, že k sobě patří, a vědí, co jeden pro druhého znamená. Jak ale vypadá jejich soužití posunuté o nový stupeň? Protože ať k sobě cítí cokoliv, rozhodně to neznamená, že všechno bude ideálně harmonické, že ne? (a nemusí jít o něco vážného, třeba jen taková roztomilá domácí rozmíška či střípek z jejich život po;-)
 3. Tak mě na noční v práci napadlo další téma. – John se vrátil z Afganistanu. Ale Mika nikdy nepotkal. Místo něj ho oslovil James Moriarty. A John začne pro něj pracovat. Ani si neuvědomí, že tím udělal zásadní chybu. Dělá mu poskoka. Zjišťuje mu důležité informace. James je s ním spokojený, ale ještě ne tak jak by chtěl. Dá Johnovi úkol. Zabít jeho úhlavního nepřítele Sherlocka Holmese. A John v posledním okamžiku zjistí, že to udělat nemůže. Jenže tímhle rozhodnutím si podepsal ortel. James jde teď i po něm. A kdo by mu mohl ze všech lidí pomoct? Samozřejmě Sherlock. Jenže to není tak jednoduché jak se to zdá. Ještě se to zkomplikuje když do toho všeho vloží své city…
 4. John se obrátí na znameho detektivnoho konzultanta, protože má podezření, že jeho manželka Mary je najemna vražedkyně. Sherlock se tak seznamuje s Johnem, jedním z mála lidí, kteří jsou jeho prací ohromeni. Sherlock se pristihne, že si přeje, aby Mary byla vinná, a ne jen proto, aby měl co řešit…
 5. John se vrací s Afganistanu. Ale je jiným člověkem, než před válkou. Má tajemství. Tajemství, které se nikdo nesmí dozvědět. Hlavně ne jeho nový spolubydlící do kterého se hned na první pohled zamiloval. City, které si v tom novém stavu nemůže/nechce dovolit. Skoro každou noc někam mizí a vrací se při prvním ranním svitu. Londýn je perfektní místo na ukrytí téhle vady. Velmi málo se stává, že tu svítí slunce naplno. A když už ano najde si vždy výmluvu proč zůstat doma. Protože ví, že slunce by ho jako temnou bytost zabilo. Jenže co když Sherlock o těhle bytostech ví? Co když ví, co je John skutečně zač? A vůbec mu to nevadí… jenže John zapírá, zapírá a zapírá…
 6. Sherlock je mrtvý. Ale John Watson tomu nevěří. Každého přesvědčuje o své pravdě. Ale nikdo mu nevěří. Je tak zoufalý že se sám na vlastní pěst vydá Sherlocka najít. Ať to bude stát cokoliv. Ale po týdnech… možná měsících marné snahy se mu nepovede svou pravdu dokázat. Odjíždí domů. Zlomený. Zničený. Muž, který ztratil vše i poslední naději. Ale při cestě domů ho přepadnou členové odboje/nebo kdokoliv jiný. O to víc je zoufalý. Neví co se děje. Oni mu na nic neodpovídají. Má strach, že ztratil vše a teď skončí i jeho život. Ale kdo je vedoucí téhle sebranky? Kdo jiný než samotný Sherlock Holmes.
 7. Stalo se to, čeho se obávali. John zmizel. Na stole se našel nedopalek cigarety a víčko rtěnky a nikde nikdo. Sherlock šílí. Potřebuje Johna najít, ale vše hraje proti němu. Nakonec však nějaké indície najde a začne všechny přesvědčovat, že ho unesli – nikoliv, že prostě odešel. Celý kolotoč se začne zamotávat a jediná možnost, jak Johna zachránit, nakonec je přiznat pravdu, co k sobě cítí. Ale cítí k sobě vůbec něco?
 8. O Sherlockovy a Johnovy služby přijdou požádat Ben s Martinem, coby herci – hrají spolu dejme tomu v moderní předělávce detektivních povídek E.A. Poea (těžko můžou v téhle realitě hrát Sherlocka, že) a nějaký fanoušek tak usilovně shipuje jejich postavy, až se mu to protlo s realitou a začal vyhrožovat jejich partnerkám (aby jeho miláčkům nestály v cestě atd.), možná je rovnou unesl, to nechám na autorovi.
  Příběh by se měl odehrávat v době, kdy si ti dva troubové ještě nic nevyjasnili a rozlousknutí případu by je mělo postrčit.
 9. Sherlock přijme Johnovu náklonnost a akceptuje ji, jenomže sex je pro něj tabu. Má rád objímání, laskání ve vlasech, látku Johnova svetru a na tisíc verzí dýňové polévky. John ovšem strádá a uvažuje, jaký pro něj má takový vztah smysl.
  Povídka by neměla vyústit Sherlockovou změnou a náhlým zájmem. Je na Johnovi, zda bude Sherlocka respektovat a zda se mu podaří najít v jejich vztahu soulad.
  Je vůbec možné existovat v takovém prapodivném partnerství?
  Je to jedno velké dilema.
 10. Sherlock se nechá unést a povede se mu veřejně pronést obsáhlá dedukce mimo jiné i o Johnovi, která je ale bezmála kompletně špatně. Sherlock se zmýlil a ne jen to, možná dokonce nesmiřitelně urazil svého jediného přítele. No a teď jak z toho všeho ven?
 11. „Odplata za Reichenbach“, aby Sherlock chvíli považoval Johna za mrtvého. Samozřejmě ne dva roky, ale aby si to zase chvíli „vyžral“, řekněme týden? Měsíc? John by to samozřejmě neprovedl schválně, takový mi nepřipadá. Ale třeba spadne letadlo, kderým se měl vracet z lékařské konference (ale on ho zmeškal), nějaké neštěstí v místě, kde měl být … to nechám na kreativitě autora.
 12. John je vysoce vazeny muz. Sherlock jen sluha. Ovsem genialni sluha s britkym humorem, ktery casto pusobi kousave. Jak se hrdy John smiri s trefnymi narazkami a jak vse dopadne?
 13. To, že Sherlock někdy zmizí za případem i na několik dní a vůbec o sobě nedá vědět, a pak se zase objeví a neřekne k tomu ani slovo, to je celkem běžná věc. Johna to chvilku vytáčí, ale pak nad tím pokaždé mávne rukou, jako nad něčím, co stejně nezmění a je rád, že se Sherlock v pořádku vrátil.
  Jenže teď to udělá John. Sherlock ho zastihne při rozčileném telefonátu (řekněme, že mluví s Mycroftem), který ovšem John odmítá komentovat. A následující den je John pryč. Vrátí se po pěti dnech a Sherlockovi se zdá jiný. Zamyšlený, roztěkaný. Sherlock z něj nedokáže vypáčit ani slovo.